Park Narodowy Yosemite

Park Narodowy Yosemite

Park Narodowy Yosemite w USA, nadesłany przez CarlyandDani (US-1252092)

USA: Park Narodowy Grand Teton w Wyoming (znaczek)

USA: Park Narodowy Grand Teton w Wyoming (znaczek)

Geografia parku Yosemite

Park Narodowy Yosemite jest trzecim pod względem wieku parkiem narodowym USA, mieszczącym się na terenach stanu Kalifornia, na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada. Jest on, a w szczególności znajdująca się na jego terenie dolina Yosemite (Yosemite Valley), jedną z większych atrakcji turystycznych rejonu, odwiedzaną rocznie przez prawie 4 miliony turystów.

Praktycznie cała, tak atrakcyjna dla turystów, rzeźba terenu doliny Yosemite została „wycięta” w granicie przez wody rzek i lodowce. Erozja spowodowana przez lodowiec i wodę przyczyniła się do powstania takich form jak doliny, kaniony, kopuły, kolumny czy klify. Powstałe w wyniku erozji systemy dolin wiszących przyczyniły się do powstania bardzo dużej ilości wodospadów, niejednokrotnie o bardzo wysokiej wysokości upadku wody. Najbardziej znanym turystycznie, chociaż nie największym, jest wodospad Bridalveil, widoczny po prawej stronie pocztówki, o wysokości 188 metrów. Ciekawostką dotyczącą go jest to, że w okresach mniejszego przepływu wody i silnych wiatrów opadająca woda nie dociera na dno doliny, tylko jest rozwiewana w widowiskowy sposób w postaci mgły.

El Capitan

Najbardziej znaną formacją doliny Yosemite jest El Capitan (widoczny po lewej stronie skanu pocztówki) – największy na świecie monolit odkrytego granitu wyrastający na wysokość ponad kilometra nad poziom doliny. Jest on jednym z najbardziej cenionych obiektów wspinaczkowych na świecie. Na jego zboczu jest wyznaczonych aż 70 tras wspinaczkowych, z jedną z najsłynniejszych – The Nose. Niegdyś granitowe ściany El Capitan były uznawane za nie do zdobycia, aktualnie są standardem wspinaczki wielkościanowej. Po raz pierwszy trasa The Nose została zdobyta w 1958 roku. Wówczas zdobycie szczytu zajęło tylko 47 dni. W dzisiejszych czasach są to już „tylko” 2-3 dni ciągłej wspinaczki.

El Capitan jest również jednym z bardziej znanych obiektów, z których były uprawiane skoki spadochronowe, tzw. BASE jumping. Obecnie jednak władze parku zakazały uprawianie skoków, nie jednak, jak by się to mogło wydawać, ze względów bezpieczeństwa, gdyż żaden z legalnych, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, skoków nie zakończył się tragedią, lecz z prozaicznego powodu nieprzestrzegania przez skoczków regulaminu parku oraz niszczenia przez nich przyrody. Do dziś trwa walka skoczków z władzami parku o przywrócenie możliwości wykonywania skoków.

Historia parku

Pierwotną ludnością zamieszkującą tereny doliny Yosemite byli Indianie Miwok i Pajutowie. Biali ludzie dotarli tu dopiero w czasach kalifornijskiej gorączki złota. Dolina została odkryta w 1833 roku, zaś po raz pierwszy biały człowiek postawił w niej nogę w 1851. Ze względu na jej urzekające krajobrazy bardzo szybko stała się miejscem, do którego ściągali malarze i miłośnicy przyrody. Na szczęście, 13 lat później, w 1864 roku, na wskutek nacisków miłośników przyrody, terenowi doliny Yosemite oraz znajdującemu się na południe od niej lasowi gigantycznych sekwoi została zapewniona ochrona dzięki podpisanej przez prezydenta Abrahama Lincolna ustawie. W 1890 roku został ustanowiony Park Narodowy Yosemite, trzeci park narodowy w historii USA (pierwszym, dla przypomnienia, jest Yellowstone). W 1984 roku park zaś został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Jedna myśl nt. „Park Narodowy Yosemite

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *