Z Willenbach do Kraju Warty

Pocztówka wypatrzona przeze mnie na Jarmarku Dominikańskim w 2011 roku na targu staroci. Wysłana została, jak widać na bardzo czytelnej pieczątce pocztowej, 29 czerwca 1942, z niemieckiego Willenbach do małej miejscowości pod Wolsztynem w ówczesnym Kraju Warty.

Kraj Warty (niem. Wartheland) był regionem administracyjnym utworzonym z anektowanych przez III Rzeszę terenów Rzeczypospolitej Polskiej w 1939 roku początkowo jako Okręg Rzeszy Poznań, by w 1940 roku przyjąć docelową nazwę. Mimo, iż początkowo 90% mieszkańców stanowili Polacy, to Niemcy uznawali Kraj Warty za „rdzenne ziemie niemieckie”.

Tył kartki przedstawia się następująco:

Bardzo interesujący z punktu obserwacji panujących nastrojów jest tekst z odwrotu kartki. Ponieważ może on być mało czytelny na skanie, to przytoczę go w całości, w oryginalnej pisowni.

Willenbach, 28 VI

Kochana Lutko, Edzio i cała rodzino,

Pisze do was choć pare słów – żyję – i jestem dzięki Bogu zdrów. Od was listy i karty odebrałam – ale nie gniewajcie się – bo mnie się już to teraźniejsze życie spszykszyło – opisywać dużo mam strach – bo każą za bele co. Bywajcie zdrów – w przyszłości opowiemy sobie dużo.

Dobranoc, Zosia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *